Governors

Our Governors are elected to serve a four-year term. Governors, including the Chair of Governors and the Clerk of Governors, can be contacted at any time through the normal school contact routes.

Any governor vacancies will be displayed below.

null

Chair of Governors

Darrel Harman 

"I have lived in Kings Heath for 30 years, and my son attended Queensbridge School which prompted me to join the Governing Body as a parent governor. My career was in Social Work, with a brief interlude where I trained as a teacher – but I soon found I was not up to it, resulting in the deepest respect for the teaching profession. I retired as Head of Children’s Commissioning at a local council in 2016, which means more time to support our unique and marvellous school and cycling, hill walking and motorcycling (Honda st1300 and Triumph Bonneville if you are interested!)" 

Category

Name

Responsibility

Term of Office Expiry

Head Teacher

Mrs H Reeves

Head Teacher

 

 Parent Governors  

 Ms C Ellis

SEN

30/11/2020

Ms H Cross

Parents in Partnership

08/10/2021

Mr D Masters

Parent Governor

Site and Finance Link Governor

17/12/2023

 

Ms D Mar

 

25/09/2024

LA Governor

Mr P Smith

 

Staff Governor

Mr D Rees

Finance Committee

Teaching, Learning & Assessment

12/02/2021

Co-opted Governors     

Ms J Klaces

Vice Chair of Full Governing Body and Strategy Team.

Safeguarding Link Governor. Outcomes. Teaching, Learning & Assessment and Strategy Team

22/05/2022

*

Mr D Harman

Chair of Full Governing Body & Strategy Team
Finance Committee

Link Governor with Fox Hollies School

 18/05/2023

*

 Mrs J Baines

Personnel

Outcomes

Strategy Team

18/05/2023

*

Ms T Everett

SEN

Link with Fox Hollies School

12/12/2021

*

Mr L Sharman

Health & Safety

Personal Development & Welfare
Strategy Team

13/03/2023

*

Nicola Redhead

Co-opt

 25/9/2023

Partnership Governor

Mr A Faux

 *

22/05/2022

 Careers Link Governor

Birgit Kehrer

 *

13/03/2023